Select Page

Kuidas teha vaktsineerimispassi / EL COVID-i digitõendit / vaktsineerimistõendit?

NB! EL digitaalse COVID tõendi saab luua siis, kui tervishoiutöötaja on vastava info tervise infosüsteemi edastanud. Juhul kui COVID tõendi loomise valikut rippmenüüs ei ole, pole tõenäoliselt vastav info tervise infosüsteemi veel jõudnud. Varu veidi kannatust või võta ühendust teenust osutanud tervishoiuasutusega.

EL COVID tõendi loomiseks toimi järgmiselt:

  1. Sisene patsiendiportaali www.digilugu.ee
  2. Logi sisse ID-kaardi, Mobiil-ID või Smart-ID-ga.
  3. Vajuta vasakul tulbas rohelisele kastile „EL digitaalsed COVID tõendid“.
  4. Vajuta nupule „Alusta EL digitaalse COVID tõendi loomist“.
  5. Vali lehe all olevast rippmenüüst tõend, mida soovid luua – kas immuniseerimise (ehk vaktsineerituse), testi tulemuse või läbipõdemise tõendamiseks.
  6. Vajuta „Edasi“ ning lae tõend alla.
  • Salvesta tõend nutiseadmes või prindi välja. Tõendid salvestuvad arvuti või nutiseadme alla laaditud failide kausta.
  • Nutiseadmes ja välja prinditud kujul tõendid on samaväärsed.
  • Kui oled tõendi juba loonud ja see on kehtiv, siis uut tõendit süsteemis ei looda (annab vastuse – päring ebaõnnestus). Sinu tõend on kehtiv.
  • Enda isiku tuvastamiseks ole valmis koos EL COVID tõendiga näitama ka isikut tõendavat dokumenti.
  • EL COVID tõendi õigsuse kontrollimiseks kasutatakse veebirakendust kontroll.digilugu.ee.
  • EL COVID tõend ei ole reisidokument. Reisimisel kehtivaid nõudeid saab vaata reisitargalt.vm.ee.

Info allikas https://www.tehik.ee/el-covid-toendite-loomise-juhend

Desinfitseeri tõhusalt viiruste vastu! Mis on UV-lambid ning kuidas need toimivad?

UV-lampide peamiseks kasutamise eesmärgiks on õhu ja esemete puhastamine. UV-lambid toodavad UV-C valguskiirgust (185nm – 253.7nm), mis on tuntud oma desinfitseeriva omaduse poolest. UV-C valguskiirgus suudab kahjustada mikroorganismide DNA-d või need täielikult hävitada.

UV-lambid on juba aastakümneid olnud kasutuses meditsiinis – operatsioonisaalides, perearstikeskustes, hambaravikeskustes ja loomakliinikutes. Viiruselaine tõttu oleme UV-lampe müünud kaubanduspindade, restoranide, majutusasutuste, kontorite ja ühistranspordi desinfitseerimiseks.
Järjest enam on kaubanduskeskuste ventilatsioonisüsteemidesse hakatud paigaldama UV-lampe, et desinfitseerida ringlevat õhku. Nutikad tootearendajad kasutavad meie tooteid ka piimatööstuses juustu valmistamisel selleks, et bakterite tööd aeglustada. Samuti on kasutatud UV-lampe palkmajades hallituse ja seente vähendamiseks.

Mõningad meie tootevalikus olevad lambid suudavad tekitada ka osooni (O3). Tänu sellele suudab seade hävitada baktereid ja viiruseid ka kohtadest, mis jäävad otsesest valgusvihust eemale. Osonaatoreid kasutatakse ka auto keemilises puhastuses bakterite tapmiseks, kui kellelgi on õnnestunud tagaistmele näiteks piima maha ajada.

UV-lambid leiavad maailmas palju kasutust ka suurte ettevõtete ja kaubanduskeskuste WC-des, kus kiirgus hakkab puhastama ruumi peale seda, kui inimene on sealt väljunud. PS! Keskmisel mobiiltelefonil on rohkem mikroobe kui tualettistmel. Tasub puhastada regulaarselt telefoni, et helistades ei kanduks mikroobid edasi sinu näole.