Select Page

3 peamist põhjust, miks UV-lampe desinfitseerijana kasutada

UV-lambid on pärast suurt viirusepuhangut veelgi enam tuntust kogunud ja aina enam leitakse uusi viise, kuidas UV-C kiirgust desinfitseerijana igapäevaelus ära kasutada. UV-lambid hävitavad baktereid minutitega ning on olnud meditsiinis kasutuseks juba aastaid.

Mis on UV-lambid ning kuidas need toimivad?

UV-lambid toodavad UV-C valguskiirgust, mis on tuntud oma desinfitseeriva omaduse poolest. Teisisõnu on UV-C elektromagnetiline valguskiirgus, mis suudab kahjustada mikroorganismide DNA-d või need täielikult hävitada. UV-lampe on desinfitseerimise eesmärgil maailmas kasutatud juba pea 80 aastat. Sagedamini mõtleme UV-st rääkides rohkem inimese nahale kahjulikest UV-A ja UV-B valguskiirgusest, mida toodab päike. UV-C valguskiirgus jõuab meieni aga osoonikihist. Õige lainepikkusse käes suudab UV-C valguskiirgus hävitada baktereid, viiruseid ja seeni ning ei põhjusta inimese nahale vigastusi.

 

Kes UV-lampe kasutavad?

UV-lampe on desinfitseerimiseks kasutatud juba aastaid meditsiiniasutustes nakkushaiguste osakonnas ning operatsiooniruumide-ja sidumisruumides. Kiirguse positiivne mõju avastati 1937.aastal, kui Duke’i Ülikooli haiglas pärast tavaliste meetodite kasutamise ebaõnnestumist katsetati esimest korda UV-C valguskiirgust kirurgiliste operatsiooniruumide desinfitseerimiseks ning teadlased veendusid selle toimimises. Tänapäeval kasutatakse UV-lampe peamiselt operatsiooniruumides, perearstikeskustes, hambaravikeskustes ja loomakliinikutes, kuid ka ühistranspordis, ventilatsioonisüsteemides, kaubanduspindadel, majutusasutustes, kontorites ja kodukasutuses.

 

Miks UV-lampe kasutatakse?

Peamiseks UV-lampide kasutamise eesmärgiks on õhu ja esemete puhastamine. UV-lampide toodetav UV-C kiirgus on justkui nähtamatu viirusetõrje, mis suudab hävitada 99,9% bakteritest ja viirustest kõigest loetud minutite jooksul. UV-lambid aitavad luua inimestes turvalisema tunde, kuna takistavad viiruse levikut. Seadmete kasutusviisid on ajas edasi arenenud ning nüüdseks on need suudetud tuua turule mõistlike hindadega, et ka kodukasutajal oleks võimalik UV-lampide abil õhku ja esemeid puhastada.